Ile kosztuje czyszczenie komina w Bielsku – kilka uwag

Czyszczenie komina to jedno z najważniejszych zadań, jakiego powinien pilnować każdy właściciel wolnostojącego budynku, ogrzewanego piecem węglowym. Podczas procesu spalania tego tradycyjnego opału wytwarzają się gęste opary, które właśnie komin odprowadza na zewnątrz, poza budynek. Jednak nie wszystkie produkty spalania wydostają się przez komin – wiele cięższych oparów osiada już na wewnętrznych ścianach przewodu.

Ta warstwa stopniowo robi się coraz grubsza, dlatego wnętrze komina powinno być regularnie czyszczone – w przeciwnym wypadku wentylacja może przestać działać, szkodliwe wyziewy mogą wrócić do wnętrza domu i podtruć mieszkańców. Co więcej, zablokowany przez sadzę komin może stać się przyczyną pożaru. Polskie przepisy mówią, że czyszczenie komina należy przeprowadzać raz na kwartał, czyli przynajmniej cztery razy w roku. Każdy, kto nie zastosuje się do tych wymogów, musi liczyć się z tym, że zapłaci mandat, w wysokości nawet 500 złotych.

Ile kosztuje czyszczenie komina w Bielsku – i czy warto inwestować?

Kiedy całe zagadnienie się teoretyzuje, można dojść do wniosku że czyszczenie komina to zajęcie, które można wykonać we własnym zakresie, nie kłopocząc specjalistów i nie uszczuplając swojej kieszeni. Nie warto jednak wpadać w pułapkę myślenia, że jest się wystarczająco kompetentnym – bo czyszczenie komina wymaga nie tylko fizycznej sprawności, ale też odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu, a przede wszystkim gruntownej wiedzy i bogatego doświadczenia w przeprowadzaniu stosownych czynności. Tym wszystkim dysponuje właśnie kominiarz – dlatego warto właśnie jemu powierzyć wykonywanie tej ważnej pracy. Sprawne funkcjonowanie komina decyduje zaś o tym, czy bezpieczni są wszyscy ludzie znajdujący się w budynku – a życia i zdrowia mieszkańców nie warto przeliczać na finansowe oszczędności.

Zastanawiając się, ile kosztuje czyszczenie komina w Bielsku, wypada przeglądać na bieżąco oferty wysuwane przez firmy zajmujące się świadczeniem usług kominiarskich. Warto pamiętać, że efekty pracy specjalisty są tak cenne, że nieprzeliczalne na konkretne sumy – a on sam wykonuje trudną pracę, wspomagając się specjalnym sprzętem. Planując zatrudnić kominiarza, warto rozplanować jego wizyty na dłuższy okres czasu – i wziąć pod uwagę, że koszt jednego czyszczenia, w perspektywie całego roku trzeba pomnożyć przynajmniej przez cztery. Zaznaczmy przy tym raz jeszcze, że chodzi nie tylko o przestrzeganie przepisów, ale też o to, że częstsze wizyty specjalisty oznaczają większe bezpieczeństwo całego ogrzewanego węglem domu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *