Doniczki plastikowe w domu – jak wkomponować kwiaty w wystrój wnętrz?

Zdecydowana większość ludzi lubi towarzystwo roślin – wyglądają one bardzo estetycznie i wzbogacają powietrze o niezwykle istotny tlen. Niestety, nie zawsze mamy okazję spędzać czas poza domem, a nie każdy dysponuje własną działką, w której mógłby hodować swoje ulubione kwiaty. Całe szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć kilka roślin w wystrój swojego mieszkania – wystarczą wysokiej jakości doniczki plastikowe, regularne podlewanie oraz pewna wiedza z zakresu ich hodowli, a kwiatki powinny normalnie rozwijać się nawet w zamkniętej przestrzeni.

Hodowla roślin w domu – o czym należy pamiętać?

Niestety, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, należy wykazać się pewnym zaangażowaniem. Trzeba mieć na uwadze, że aby roślina rosła silna i zdrowa, nie można postawić jej w dowolnym kącie. Wybierając optymalne miejsce do ulokowania doniczki plastikowej, pod uwagę wziąć należy czynniki takie jak:

  • Umiejscowienie okien i stopień naświetlenia – Jest to bez wątpienia najistotniejsze kryterium, gdyż dostęp do słońca ma kluczowy wpływ na wzrost roślin. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki preferują bardziej zacienione miejsca, a nadmierne promieniowanie UV może im zaszkodzić.
  • Wilgotność powietrza – To, ile pary wodnej unosi się w powietrzu w naszym mieszkaniu, ma wpływ nie tylko na podlewanie, ale także zagrożenia w postaci pleśni czy atakujących rośliny szkodników.
  • Możliwość przeciągów – Niektóre kwiatki bardzo źle tolerują przeciągi, dlatego warto jest upewnić się, że nie będą one wystawione na zbyt silne podmuchy.
  • Obecność zwierząt domowych – Poszczególne zwierzęta domowe, puszczone samopas, mogą zrujnować hodowane w mieszkaniu rośliny. Prawdziwym utrapieniem są króliki, czyli naturalni roślinożercy.

Doniczki plastikowe jako element wystroju wnętrz

Nie bez znaczenia są także same doniczki plastikowe, w których takowe kwiatki się sadzi. Ich kształt i rozmiar bezpośrednio przekładają się na rozwój roślin, szczególnie w przypadku gatunków wiszących, popularnie podwieszanych na sufitach w sypialniach i salonach. To oczywiste, że zbyt duża doniczka może być trudna do wkomponowania w umeblowanie pomieszczenia, dlatego dobrym pomysłem jest już wcześniej zaplanować, gdzie takową postawimy. Warto mieć na uwadze także fakt, że doniczki plastikowe występują w wielu formach, dlatego wcale nie trzeba decydować się na prosty, standardowy egzemplarz. Alternatywnie, można zamieścić je w drewnianej skrzyni lub innej, ozdobnej obudowie, która podkreśli wygląd kwiatka, pasując jednocześnie do pozostałego wyposażenia domu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *