Kółka do rolek a preferowane rodzaje jazdy

Jazda na rolka to jedna z najprzyjemniejszych aktywności spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Aktywność ta nie tylko dodaje nam energii, ale także pozwala czerpać wiele korzyści zdrowotnych. Jednak, aby korzystać z w pełni z tych wszystkich benefitów, należy zdecydować się na rolki z odpowiednio dopasowanymi kółkami, gdyż jest to jeden z istotnych elementów, aby jazda na rolkach była przyjemna, efektywna i dostosowana do naszych umiejętności i poziomu.

Dobór odpowiednich kółek decyduje o naszej prędkości i płynności poruszania, dlatego ważne jest dopasowanie odpowiednich kółek do naszych potrzeb. Najbardziej istotne parametry jakie powinniśmy uwzględnić przy wyborze rolek to :

  • wielkość – średnica wyrażona w mm, wpływa m.in. na przyspieszenie, prędkość, stabilność i manewrowość. Im mniejsze kółko tym lepsze przyspieszenie, a im większe tym lepsza stabilizacja.
  • twardość – oznaczona za pomocą litery A, wraz z określoną liczbą z skali Shore’a w przedziale 74-101. Twardość kółka wpływa na przyczepność i na absorbowanie wstrząsów. Mniejsza twardość kółek daje lepszą przyczepność, natomiast większa szybszą prędkość.
  • budowa łożyska – im mniejsze parametry łożyska tym wolniejsza jazda, a im większa tym kółka obracają się szybciej.

W zależności od parametrów kółek, można wyróżnić kilka rodzajów, które można dostosować do konkretnej preferowanej jazdy:

  • kółka do slalomu – powinny mieć bardzo dobrą przyczepność do podłoża, należą do kategorii kółek małych zwykle od średnicy 72-80 mm, średniej twardość.
  • kółka do rolek rekreacyjnych – w zależności od dystansu jaki chcemy przemierzać, możemy wybrać na dłuższe trasy, większe kółka o średnicy 90-110 mm, w celu utrzymania prędkości, a do krótszych dystansów, mniejsze kółka (80-84 mm). Mniejsze kółka dedykowane są dla osób poczatkujących, rolki są w tedy bardziej zwrotne, łatwiej się zatrzymywać i skręcać. Twardość kółek do rolek rekreacyjnych wynosi zazwyczaj od 78A do 82A.
  • kółka do rolek freestyle – wyróżniają się okrągłym profilem, średnicą 75-110 mm oraz twardością od 82A w górę. Zwykle układa się w taki sposób, że mniejsze kółka są pierwsze i ostanie, dzięki czemu zwiększa się zwrotność podczas jazdy na rolkach.
  • kółka do rolek agresywnych – są bardzo małe o średnicy 54-64 mm, twarde 88A-95A i mogą być ułożone w sposób anti-rocker (dwa kółka w środku trochę mniejsze i twardsze). Kółka mniejsze ze względu na stabilność ułatwiają wykonywanie różnych trików.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu skatingowym rolki.net.pl.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *