Poliuretan – gdzie można go spotkać?

Kiedy w latach 30. dwudziestego wieku Otto Bayer nie ustawał w wysiłkach, żeby stworzyć syntetyczną, suchą pianę, nie wróżono mu sukcesu. A jednak okazało się, że na odkrycie czekała wówczas zasada poliaddycji – metoda, za sprawą której można tworzyć zupełnie nowy rodzaj substancji. W 1938 roku ta kategoria tworzyw zyskała swoją nazwę – a odkąd świat usłyszał o poliuretanach, te ani na moment go już nie opuściły. Dziś żyjemy w rzeczywistości, która jest w ogromnym stopniu zbudowana właśnie z tych substancji.

Jak oswajano poliuretan?

Tworzywa sztuczne zdominowały codzienność powojennego świata – okazały swoja przydatność już w czasach wielkiego konfliktu, ale to kolejne lata były czasem odkrywania kolejnych oblicz niedawno odkrytych, sztucznych substancji. Odkrywano następne rodzaje i podtypy syntetyków, na przykład eksperymentując z ich gęstością albo innymi cechami – ale odkrywano dla nowych tworzyw także kolejne zastosowania. Tak samo było z poliuretanem, który na każdym kroku udowadniał swoją przydatność. Najpierw okazał ją w czasach wojny, kiedy wojsko potrzebowało takich akcesoriów, jak wytrzymała na rozdarcia odzież czy spadochrony, na których można polegać.

Już wtedy części poliuretanowe pojawiały się w wojskowych pojazdach – ale kariera w tym aspekcie przemysłu była dopiero przed nimi. W latach 60., gdy trwał wyścig o podbój kosmosu, Amerykanie z ulgą zorientowali się, że poliuretan ma idealne właściwości, by sporządzić z niego ważne części rakiet kosmicznych. Można bez przesady powiedzieć, że odkrycie profesora Bayera po latach pomogło człowiekowi dolecieć na księżyc.

Poliuretan pomaga nam teraz na co dzień w odnoszeniu wielu zwycięstw – zarówno w poważniejszych, jak i w drobniejszych sprawach. Wciąż pojawia się wewnątrz pojazdów, które pomagają na szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce, jest też tworzywem mechanicznych części różnych przydatnych urządzeń. Poliuretanowe pianki można znaleźć w swoim najbliższym otoczeniu, na przykład w izolacji drzwi i okien, ale nie tylko. Takie pianki to także gąbki, z których korzystamy podczas kąpieli albo mycia naczyń. Poliuretany mogą znajdować się w materacu na którym śpimy, nietrudno znaleźć go też w ubraniach, na przykład w podeszwach butów. Z odkrycia poliuretanów korzystają producenci sprzętu sportowego albo rehabilitacyjnego, korzysta także medycyna. Poliuretany mają właściwości, które czynią z nich bardzo uniwersalne i przydatne tworzywa – a fakt że łatwo formować poliuretanowe kształty, sprzyja szukaniu im coraz to nowych zastosowań.

Interesuje Cię wszystko na temat poliuretanu? Wejdź na: http://www.poliuretanyczaniec.pl/.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *