Łyżwy figurowe – czym sugerować się podczas zakupów?

Pod względem gracji i finezji, mało która dyscyplina sportowa jest w stanie dorównać łyżwiarstwu figurowemu. To naturalne, że wyjątkowy charakter tego sportu znajduje odzwierciedlenie także w standardowym wyposażeniu, które się przy nim stosuje. Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym akcesorium są tutaj odpowiednie łyżwy figurowe, dostosowane do dość nietypowych wymagań stawianych przez tę dyscyplinę.

Wybór produktów na rynku jest dość spory, lecz doświadczony łyżwiarz powinien wiedzieć dokładnie, czego powinien wymagać od swojego sprzętu. Raczej nie ulega wątpliwości, że każdy egzemplarz zadowoli nas swoją jakością, a tym bardziej że każdy zakup będzie opłacalny. Aby odszukać sprawne i funkcjonalne łyżwy figurowe, bez jednoczesnej konieczności przepłacania, warto zapoznać się z jak największą ilością pozycji oraz ich specyfikacją. Co w takim razie powinno się wziąć pod uwagę?

Parametry techniczne – jakie łyżwy figurowe spiszą się najlepiej?

Dla większości profesjonalnych sportowców to właśnie funkcjonalność sprzętu stanowi najistotniejszy czynnik, który zachęca ich do zakupu konkretnego elementu wyposażenia. W przypadku łyżew figurowych dotyczy to przede wszystkim płozy – rodzaju stali, który wykorzystano w jej produkcji, szerokości ostrza i dodatkowych usprawnieniach.

Sam but też jest bardzo istotny. Największą uwagę z reguły przykłada się do rodzaju zapięć – ich więcej opcji regulacji, tym lepiej. Źle dopasowane łyżwy figurowe są praktycznie bezużyteczne, dlatego nie powinno się bagatelizować tego, czy stopa dobrze w nich leży. W razie potrzeby można zdecydować się także na specjalnie wkładki, które lepiej ustabilizują nogę i znacznie ograniczą ryzyko kontuzji.

Nie można zapomnieć również o odpowiedniej higienie. Wysokiej jakości łyżwy figurowe (sprawdź na: https://www.asport.pl/k/292/lyzwy-figurowe/) powinny posiadać pewne właściwości antybakteryjne, dzięki którym ograniczą rozwój drobnoustrojów podczas treningu. Nawet zwykła wkładka antybakteryjna może okazać się pod tym względem nieoceniona, znacznie redukując nieprzyjemny zapach i podrażnienia skóry po treningu.

Ostatnim parametrem będzie tutaj jakość materiału, z którego dane łyżwy figurowe zostały wykonane. Zazwyczaj stosowane są tworzywa sztuczne, lecz odszukać można produkty również z naturalnych tekstyliów bądź skóry zwierzęcej. To bardzo istotne, aby wybrany egzemplarz zapewniał właściwą cyrkulację powietrza, pozostając przy tym względnie wodoszczelny i odporny na ubrudzenia. Jeśli skóra nie może oddychać w wybranym obuwiu, należy liczyć się z dość dużym dyskomfortem, a nawet odparzeniami.

Ile zapłacimy za dobre łyżwy figurowe?

Wbrew pozorom, łyżwy figurowe nie stanowią szczególnie dużego wydatku, nawet jeśli zależy nam na zakupie produktów profesjonalnej klasy. Egzemplarze z półki dostępne są już za nieco ponad 100 złotych, a do tego można doliczyć częste promocje i rabaty, które jeszcze bardziej odciążą nasz portfel. Rzecz jasna, łyżwy wymagają pewnej konserwacji, lecz w porównaniu do wynajęcia lodowiska czy zakupu reszty stroju łyżwiarskiego, nie są one szczególnie kosztowne.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *